Zmiana przepisów dotyczących pozwolenia na pracę dla posiadaczy wizy H-4 może przynieść korzyści również pracodawcom.

W ramach działań wykonawczych Prezydenta Obamy w sprawie reformy imigracyjnej, Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego wkrótce pozwoli posiadaczom wizy H-4 ubiegać się o pozwolenie na zatrudnienie. Zgodnie ze starymi zasadami, posiadacze wizy H-4, którzy przybyli do Stanów Zjednoczonych wraz ze swoimi małżonkami H-1B, nie mogli tu pracować. Począwszy od maja, posiadacze wizy H-4 będą mogli ubiegać się o pozwolenie na zatrudnienie, które umożliwi im pracę w dowolnym miejscu w kraju.

Zwolennicy tej zmiany twierdzą, że nowa zasada przyniesie korzyści nie tylko posiadaczom wizy H-4, ale również firmom chcącym zatrudnić wykwalifikowanych pracowników.

Dlaczego obecni pracodawcy H-1B powinni się tym przejmować?

Ze względu na starą zasadę, pracodawcy często tracili wykwalifikowanych pracowników H-1B, którzy rezygnowali z pracy i wracali do kraju, ponieważ pojedynczy dochód nie wystarczał na utrzymanie rodziny.

Zatrudnienie pracownika H-1B może być często znaczącą inwestycją finansową i szkoleniową dla pracodawcy. Utrata pracownika H-1B może potencjalnie kosztować pracodawcę jeszcze więcej pieniędzy. Nowe przepisy odciążyłyby finansowo pracowników H-1B i ich rodziny. Pracodawcy mogliby teraz zatrzymać więcej pracowników H-1B.

Dlaczego startupy powinny się tym zainteresować?

Zezwolenie posiadaczom wizy H-4 na pracę mogłoby być również znaczącym dobrodziejstwem dla startupów z mniejszym budżetem. Zatrudnienie wykwalifikowanego pracownika H-1B może kosztować pracodawcę ponad $5,000 w opłatach i honorarium prawnika, i może trwać ponad sześć miesięcy zanim pracownik faktycznie rozpocznie pracę.

Dla porównania, posiadacz wizy H-4 musi zapłacić jedynie 380 dolarów opłaty za pozwolenie na pracę. Pozwolenia są często rozpatrywane w ciągu trzech miesięcy. Po zatwierdzeniu, posiadacz wizy H-4 będzie miał swobodę pracy w dowolnym miejscu i nie będzie związany z prawnikiem sponsorującym. Pozwoli to startupom, które nie mogą sobie pozwolić na sponsorowanie pracownika H-1B, na zatrudnienie wykwalifikowanych pracowników H-4 bez ponoszenia wysokich kosztów aplikacji o wizę H-1B.

Nowa zasada wchodzi w życie 26 maja 2015 roku. Przy czasie rozpatrywania wniosków wynoszącym do 90 dni, pracodawcy powinni być w stanie zatrudnić pracowników H-4 już od 26 sierpnia 2015 roku.

Jeśli chcą Państwo zatrudnić pracownika H-4 lub H-1B, lub mają Państwo pytania dotyczące prawa pracy i imigracji, doświadczony adwokat prawa pracy może być w stanie pomóc.