Pracownicy American Airlines otrzymali jesienią ubiegłego roku nowe uniformy, ale dla wielu z nich nie była to dobra wiadomość. Od czasu wprowadzenia nowych uniformów, wyprodukowanych przez Twin Hill, ponad 5,000 stewardes, pilotów, pracowników portierni i przedstawicieli obsługi klienta zgłosiło fizyczne lub alergiczne reakcje na nowe ubrania robocze, w tym wysypki, pokrzywkę i bóle głowy, a nawet poważne problemy z oddychaniem.

American Airlines ostatecznie zerwały więzi z Twin Hall w czerwcu, ale dwóch pracowników złożyło pozew przeciwko producentowi odzieży, domagając się pełnego wycofania szkodliwych uniformów, jak również funduszu na opłacenie opieki medycznej i monitoringu pracowników American Airlines narażonych na kontakt z uniformami.

Nieuzasadnione ryzyko

Pozew zbiorowy, złożony przez dwie stewardesy American Airlines w imieniu kolegów pracowników, twierdzą, że nowe uniformy „stwarzają nieuzasadnione ryzyko uszkodzenia ciała, w tym obecnych i przyszłych poważnych problemów zdrowotnych dla tych, którzy je noszą, a także dla tych, którzy są w pobliżu lub pracują w bliskim sąsiedztwie samolotu z tymi, którzy noszą uniformy”. A pracownicy rzekomo doświadczyli „kaskady problemów zdrowotnych, w tym, ale nie tylko, wysypki skórne, podrażnienie ucha i gardła, bóle głowy, zmęczenie, zawroty głowy, wyzwalanie różnych chorób autoimmunologicznych i niekorzystny wpływ na funkcje endokrynologiczne, jak również wątroby.”

American przyznał się do problemu w czerwcu, ale powiedział, że pracownicy będą musieli nadal nosić mundury Twin Hill (lub jedną z kilku innych udostępnionych opcji), dopóki linia lotnicza nie znajdzie nowego dostawcy mundurów. A proces znalezienia nowego dostawcy, zaprojektowania i wprowadzenia na rynek nowych mundurów może zająć lata.

Problemy zdrowotne

Źródło objawowych reakcji nie zostało jeszcze ustalone, ale pozew twierdzi, że nowe uniformy są pełne rakotwórczych chemikaliów:

Nowe mundury są wykonane z materiałów syntetycznych i jak dotąd stwierdzono, że zawierają co najmniej następujące substancje chemiczne: karbaryl, kadm, kaptafol, chrom, miedź, formaldehyd, monochlorofenole, nikiel, nonylofenol, nonylofenol i trichlorofenole. Kilka z tych substancji jest znanymi czynnikami rakotwórczymi lub możliwymi czynnikami rakotwórczymi, jak również wiadomo, że powodują one inne problemy zdrowotne, w tym schorzenia autoimmunologiczne, takie jak te, o których mowa powyżej.

Pozew prosi sąd o zakazanie firmie Twin Hill dalszej sprzedaży tych uniformów, jak również o indywidualne odszkodowania dla powodów.