Ellen Pao zaciekawiła Dolinę Krzemową swoim pozwem przeciwko byłemu pracodawcy Kleiner Perkins Caufield & Byers, w którym zarzuca molestowanie seksualne i uprzedzenia ze względu na płeć.

Pao stanęła przed sądem, aby złożyć zeznania w tym tygodniu. Opisała rzekome molestowanie seksualne przez współpracownika, z którym wcześniej miała romans, opowiedziała o seksistowskich żartach byłych współpracowników i stwierdziła, że odmówiono jej awansu ze względu na płeć.

Kwestie molestowania seksualnego w miejscu pracy mogą powodować wiele problemów dla każdej firmy. W świetle pozwu Ellen Pao, oto trzy lekcje dla właścicieli małych firm – w formie pytań, które możesz chcieć sobie zadać:

1. Czy masz politykę przeciwdziałania molestowaniu seksualnemu?

Chociaż posiadanie polityki przeciwdziałania molestowaniu seksualnemu nie zawsze jest wymagane przez prawo, dobrze jest ją mieć. Jasna polityka zapewni pracownikom wskazówki, co jest, a co nie jest molestowaniem seksualnym, i wyjaśni, co się stanie, jeśli ktoś zgłosi molestowanie. Jest to rozsądny krok, aby zapobiec molestowaniu seksualnemu w miejscu pracy i chronić swoją firmę.

2. Czy prowadzisz szkolenia na temat molestowania seksualnego?

Szkolenie pracowników w zakresie rozpoznawania i unikania molestowania seksualnego jest niezbędne. To, co stanowi molestowanie seksualne lub dyskryminację może nie być tak jednoznaczne, jak byś tego oczekiwał.

Na przykład, żarty mogą być w zamierzeniu zabawne i niewinne, ale mogą być również uznane za surowe i dyskryminujące. Zwroty grzecznościowe, takie jak „kochanie” czy „mała damo” mogą potencjalnie doprowadzić do pozwu o molestowanie. W przypadku Ellen Pao, twierdzi ona, że starszy partner w Kleiner Perkins nie rozumiał, że to, co robi, jest dyskryminacją; kiedy partner poprosił Pao i inną młodszą partnerkę o robienie notatek na spotkaniu, „był zaskoczony, kiedy odmówiły”, zgodnie z raportem The New York Times na temat zeznań Pao.

3. Czy masz zasady dotyczące związków pracowników?

Czy zezwalasz lub zabraniasz utrzymywania osobistych relacji między pracownikami? Jeśli nie, to może powinieneś. Choć całkowity zakaz relacji w biurze może być niewykonalny, możesz jednak zniechęcać do związków między przełożonymi i podwładnymi. Władza przełożonego nad podwładnymi i dramatyzm relacji to doskonałe składniki do złożenia pozwu o molestowanie seksualne. Jakąkolwiek politykę zdecydujesz się wdrożyć, upewnij się, że jest ona jasno napisana i zakomunikowana pracownikom. Przede wszystkim, bądź konsekwentny w jej egzekwowaniu.

Jeśli potrzebujesz pomocy w napisaniu (lub przeredagowaniu) polityki firmy dotyczącej molestowania, doświadczony prawnik specjalizujący się w prawie pracy może upewnić się, że jesteś po właściwej stronie prawa.

Śledź FindLaw for Consumers na Google+.