W następstwie włamania na dużą skalę do Sony Pictures pod koniec zeszłego roku, firmy zaczęły wdrażać środki bezpieczeństwa, aby nie paść ofiarą podobnego ataku.

Jak donosi Bloomberg, w przeciwieństwie do poprzednich przypadków naruszenia danych, które koncentrowały się głównie na danych finansowych i tajemnicach handlowych, włamanie do Sony obejmowało ujawnienie dużej ilości danych osobowych pracowników Sony. Informacje te obejmowały szczegóły dotyczące wynagrodzeń pracowników, dokumentacji medycznej oraz poufnej korespondencji pomiędzy pracownikami Sony.

Co mogą zrobić firmy, aby zapobiec podobnym naruszeniom danych w przyszłości? Oto trzy sposoby, w jakie niektóre firmy poprawiają swoje bezpieczeństwo danych:

Żegnajcie e-maile; witaj telefonie. Zamiast decydować się na najnowsze technologie w zakresie bezpieczeństwa cybernetycznego, niektóre firmy decydują się na stare, szkolne podejście: Korzystanie z telefonu. Szczególnie w świetle kompromitujących rozmów e-mailowych, które wyciekły jako część włamania do firmy Sony, właściciele firm i pracownicy mogą rozważyć zachowanie większej ostrożności w stosunku do tego, co zapisują w pamięci cyfrowej.
Skrócone, ograniczone przechowywanie wiadomości e-mail. Zdecydowanie bardziej zaawansowaną technologicznie metodą na zmniejszenie ryzyka dostania się wiadomości e-mail w niepowołane ręce jest skrócenie czasu przechowywania starych wiadomości e-mail w firmowej sieci pamięci masowej; niektóre firmy skracają ten okres do 30 dni. Firmy mogą również chcieć ograniczyć możliwość przechowywania wiadomości e-mail przez poszczególnych pracowników na dyskach twardych ich własnych komputerów.
Sprawdź w działach księgowości i prawnych, jakie są wymagania dotyczące przechowywania dokumentacji. Oczywiście, każda zmiana polityki przechowywania wiadomości e-mail i dokumentów może wymagać złagodzenia prawnych lub praktycznych powodów, dla których określone rodzaje dokumentów powinny być przechowywane przez pewien okres czasu, donosi Phoenix Business Journal. Pamiętaj, aby skonsultować się z prawnikami i księgowymi swojej firmy, aby upewnić się, że wszelkie zmiany w zasadach przechowywania są zgodne z wymaganiami dotyczącymi przechowywania dokumentów.

Znajdź więcej wskazówek na temat ochrony swojej firmy w sekcji FindLaw poświęconej prawu małych przedsiębiorstw.

Śledź FindLaw for Consumers na Google+.