Defraudacje zdarzają się we wszystkich rodzajach biznesu, nawet w szkołach, a ludzie, którzy się tego dopuszczają mogą Cię zaskoczyć. Na przykład, dzisiaj Associated Press donosi, że dyrektor szkoły w Vermont został aresztowany za defraudację, a lokalna policja twierdzi, że znalazła w jego domu przedmioty, które zostały zakupione z funduszy szkolnych.

Ludzie okradają wszelkiego rodzaju firmy, nawet (a czasem szczególnie) jeśli zajmują stanowiska związane z władzą i odpowiedzialnością, i robią to na wiele różnych sposobów. Nie ma absolutnej ochrony przed defraudacją dla Twojej firmy, ale możesz zwrócić uwagę na kilka rzeczy, które z pewnością pomogą Ci jej zapobiec. Oto wskazówki zasugerowane przez przedsiębiorcę, które pozwolą Ci wejść na właściwą drogę.

Trzy wskazówki dotyczące ochrony

Pierwszym i najważniejszym krokiem do zapobiegania defraudacjom i oszustwom jest wprowadzenie odpowiednich mechanizmów kontrolnych. Stwórz odpowiednie podstawy, a powinieneś być w stanie uniknąć problemów lub zauważyć je w momencie, gdy się pojawią.

Uwagi dotyczące transakcji gotówkowych: Jeśli prowadzisz jakąkolwiek działalność związaną z gotówką, musisz wyrobić w sobie nawyk trzymania pieniędzy pod kluczem przez cały czas i dokonywania nocnych depozytów. Nawet najbardziej etyczny pracownik będzie miał pokusę, aby odkleić banknot z ogromnego stosu gotówki leżącego w pobliżu. Zrób przysługę sobie i swoim pracownikom i spraw, aby było jasne, że pieniądze są liczone i deponowane natychmiast, a ich zniknięcie zostanie zauważone.
Podpisz czeki osobiście: Jeśli jesteś bardzo zajęty, nie masz czasu, aby podpisać każdy czek na każdy wydatek, który ma Twoja firma. A może masz? Cokolwiek robisz, unikaj używania pieczątki z podpisem na czekach, ponieważ to po prostu sprawia, że zbyt łatwo jest podpisać się swoim nazwiskiem. Wyznacz bardzo ograniczoną liczbę pracowników, którzy są upoważnieni do wypisywania czeków i przeszkol ich wszystkich w zakresie całego procesu. Ludzie, którzy są odpowiedzialni za twoje pieniądze zaczną zauważać, gdy będą one ginąć lub gdy koledzy nie będą przestrzegać procesu.
Popracuj nad relacjami z pracownikami: Szefowie często błędnie zakładają, że wszystko jest w porządku, ponieważ pracownicy nie skarżą się. Nie oszukuj się jednak, bo Twoi pracownicy zrobią z Ciebie głupca. Rozmawiaj z ludźmi, którzy dla ciebie pracują, sprawdzaj, co u nich słychać i słuchaj, kiedy wyrażają swoje obawy. Jeśli zajmują się twoimi sprawami, powinieneś się nimi interesować. Oni z kolei staną się bardziej zainteresowani zapewnieniem, że Twoja firma prosperuje. Budowanie więzi poprawia relacje w pracy i zapobiega przestępczości. Ludzie nie kradną od kogoś, kogo szanują i kto ich dobrze traktuje.

Porozmawiaj z prawnikiem

Jeśli obawiasz się potencjalnego sprzeniewierzenia lub po prostu chciałbyś uzyskać wskazówki dotyczące stworzenia jak najlepszych zabezpieczeń dla swojej firmy, porozmawiaj z prawnikiem. Nie musisz wiedzieć wszystkiego i radzić sobie z tym sam. Skorzystaj z pomocy.