Początek nowego roku to doskonały czas dla właścicieli firm, zwłaszcza nowych właścicieli firm w spółkach osobowych, aby zrobić krok wstecz i upewnić się, że wszystko jest w porządku. Wiele może się zmienić w ciągu roku, a początek roku to dobry moment, aby przyjrzeć się, gdzie jako właściciel firmy jesteś osobiście narażony na utratę swojego udziału we własności. I odwrotnie, jeśli partner biznesowy nie wywiązuje się ze swoich zobowiązań, może nadszedł czas, aby go wycisnąć.

Jednym z najważniejszych dokumentów, które właściciele firm często pomijają jest ich umowa kupna-sprzedaży. Kupno-sprzedaż umowa jest zazwyczaj dokument, który kontroluje, kiedy partner biznesowy może być wykupiony, lub może sprzedać swój udział. Mogą one być również postrzegane jako testamentów biznesowych, lub plan sukcesji rodzaju. Często, w przypadku spółek osobowych i spółek współwłasności, istnieją mechanizmy wyzwalające w tych umowach, które pozwalają właścicielom sprzedać swoje udziały lub zostać wykupionym tylko przez innych właścicieli.

Przeglądaj umowę co roku, co najmniej

W zależności od języka zawartego w umowie kupna-sprzedaży, może być wskazane, aby upewnić się, że przegląd go co najmniej raz w roku jako część końca roku, lub nowy rok audytu biznesowego. Jeśli umowa kupna-sprzedaży zawiera postanowienia dotyczące przymusowego wykupu ponad sprzeciw, jeśli spełnione są pewne warunki, to niewiedza o tych warunkach może być dość kosztowna.

Jednakże, jeśli twój partner naruszył umowę partnerską, przeglądając buy-sell umowy może przypomnieć o swojej zdolności do wykupu partnera derelict. Adwokaci doradzają właścicielom firm, aby skonfigurować kupna-sprzedaży umów w tym samym czasie, co rozpoczęcie działalności gospodarczej, jak to trzyma wspólnych właścicieli uczciwe.

Chociaż umowa wykupu może być dość długi i szczegółowy dokument lub sekcja umowy, przygotowanie zarys istotnych przepisów może pomóc uczynić roczny przegląd mniej czasochłonne. W szczególności należy podkreślić i corocznie przeglądać postanowienia, które umożliwią wykup. Warto również zwrócić uwagę na to, czy istnieją ograniczenia dotyczące tego, kto może zainicjować wykup i w jaki sposób ustalana jest cena.