W startupie może być mniej kucharzy w kuchni, ale to nie znaczy, że podział kapitału jest łatwiejszy. Jasne, można powiedzieć, że każdy w pokoju dostaje równy udział, ale czy do tej pory wszyscy wnosili równy wkład? I czy tak samo będzie w przyszłości?

Jak więc przydzielić kapitał w oparciu o rzeczywisty wkład członka zespołu, a nie jego przewidywany wkład? Na szczęście, niektórzy sprytni ludzie głowili się nad tym pytaniem przez jakiś czas i wymyślili dynamiczny system podziału kapitału. Jak to działa?

To wszystko jest względne

Sztuczka, według TechCrunch, jest przypisanie „względnej wartości do różnych składek od każdego uczestnika.” Mike Moyer, który dosłownie napisał książkę o dynamicznych podziałach kapitału, ujmuje to w ten sposób:

„Kluczem jest ustalenie względnej wartości, która jest sprawiedliwa, biorąc pod uwagę czyjeś pochodzenie, doświadczenie i zakres obowiązków. Na przykład, pot doświadczonego dyrektora generalnego z kilkoma homeruns pod pasem jest stosunkowo bardziej wartościowy niż pot początkującego grafika. Jednak dwóch założycieli o podobnym poziomie umiejętności może mieć podobną wartość dla firmy”.

Wkład może przybrać formę czasu, kapitału, pomysłów lub zasobów, a najważniejszą rzeczą do zrobienia jako zespół startupu jest zidentyfikowanie potrzeb firmy, kto je zapewni i co ta potrzeba jest warta dla firmy jako całości.

Zrób obliczenia

Kiedy te względne wartości są już ustalone, dzielimy wkład danej osoby przez całość wkładu, aby uzyskać jej procentowy udział w kapitale. Ale tu pojawia się kolejna sztuczka – ponieważ suma wkładów może się zmieniać w czasie, tak samo może zmieniać się udział danej osoby w kapitale. Chociaż może to opóźnić podział kapitału, może to oznaczać, że każdy członek zespołu startupu jest wyceniany zgodnie z jego wartością dla firmy, co czyni startup bardziej atrakcyjnym dla obecnych i przyszłych pracowników, jak również potencjalnych inwestorów.

Jeśli masz więcej pytań na temat equity splits lub chciałbyś uzyskać poradę prawną przy tworzeniu dokumentów założycielskich i dokumentów dotyczących equity split dla Twojego startupu, możesz skontaktować się z doświadczonym prawnikiem handlowym w pobliżu.

Śledź FindLaw for Consumers na Google+.