Media społecznościowe przyniosły wiele potencjalnych wyzwań dla pracodawców. Czy powinieneś śledzić swoich pracowników na Twitterze? Jak należy traktować pracownika obraźliwe osobiste tweety? Czy powinieneś zwolnić pracownika, który skarżył się na Twitterze, narzekał na zarobki i rozpowszechniał petycję, w której twierdził, że pracownicy nie mogą robić sobie przerw?

Podczas gdy odpowiedzi na dwa pierwsze pytania zależą od Ciebie, trzecie zostało właśnie rozstrzygnięte przez National Labor Relations Board. NLRB niedawno orzekł, że Chipotle naruszył federalne prawo pracy, gdy zwolnił pracownika za tweety, które sieć burrito twierdził, że były naruszeniem jego polityki mediów społecznych.

Zakazane posty

Pracownik Chipotle w Havertown, James Kennedy, ściągnął na siebie gniew swoich przełożonych, kiedy odpowiedział na tweeta klienta, dziękując sieci za darmowy posiłek: „Nic nie jest za darmo” – napisał na Twitterze Kennedy – „tylko tania #praca. Członkowie załogi zarabiają tylko $8.50hr, ile naprawdę kosztuje ta miska ze stekiem?”. Kennedy usunął tweeta, ale po nim rozpowszechnił petycję dla menedżerów, aby dać pracownikom ich prawnie nakazany czas przerwy. Za to, Kennedy został zwolniony.

Chipotle twierdzi, że Kennedy naruszył kodeks postępowania sieci w mediach społecznościowych, który zabrania pracownikom umieszczania fałszywych, dyskredytujących lub niedokładnych informacji. Kennedy zakwestionował swoje zwolnienie, a NLRB przyznała mu rację.

Zabroniona polityka

Rada nie tylko stwierdziła, że zwolnienie Kennedy’ego było nielegalne, ale że cała polityka Chipotle dotycząca mediów społecznościowych, zabraniająca umieszczania tweetów na temat pracy, narusza National Labor Relations Act. Zgodnie z orzeczeniem, skargi dotyczące świadczeń, warunków pracy, godzin i płac, są chronione przed zakazem lub odwetem; to dobre przypomnienie dla pracodawców zastanawiających się, czy to w porządku zwalniać pracowników za tweety.

Zanim więc zwolnisz pracownika za tweetowanie o tym, jak kiepskie są świadczenia w twojej małej firmie, upewnij się, że przestrzegasz federalnego prawa pracy. Albo jeszcze lepiej, zadzwoń do doświadczonego prawnika prawa pracy.