1 sierpnia 2017 roku jest Startup Day Across America, a niewiele rzeczy zawiera amerykańskiego ducha całkiem jak przedsiębiorczość. Jeśli nie sądzimy, że mamy najnowszy pomysł, na pewno myślimy, że wiemy, jak poprawić stare.

Ale świat małego biznesu nie jest łaskawy, ani nie jest nieuregulowany. Więc mając udany startup ma tyle zrobić z wiedzą, co zrobić z prawnego punktu widzenia, jak to ma z wiedzą, co zrobić z punktu widzenia biznesu. Więc jak dostać swój startup na dobrej stopie, prawnie rzecz biorąc? Oto kilka wskazówek, z naszych archiwów:

1. Dlaczego startupy nigdy nie powinny spieszyć się z uruchomieniem

Wczesny ptak dostaje robaka. Uderzaj, póki żelazo jest gorące. Bądź pierwszy na rynku. Istnieje milion porzekadeł (a może i dolarów) nakłaniających Cię do rozpoczęcia startupu tak szybko, jak to możliwe. Ale jest też kilka powodów prawnych, dla których może to nie być najlepsza rada.

2. 3 wspólne ryzyko prawne dla właścicieli startupów technologicznych

Tech startupy są wyjątkowe zarówno dla ich wartości finansowej i ich ryzyka prawnego. Oto dlaczego.

3. Top 5 porad dotyczących umów dla startupu

Umowy są podstawą prawną każdego biznesu – starego, nowego, dużego lub małego. I choć wiele szablonowych umów może być równie skutecznych, istnieją powody, dla których umowy startupu muszą być nieco inne.

4. 5 wskazówek dotyczących budżetowania dla startupów i małych firm

Pieniądze wchodzą, pieniądze wychodzą; przychody, wydatki; przychody, koszty ogólne. Czy próbujesz zrobić to do IPO lub przejęcia, lub po prostu próbuje zrobić to do następnego miesiąca, oto dlaczego dobry budżet może być twój najważniejszy produkt.

5. 3 wskazówki, jak ograniczyć narażenie startupu na roszczenia z tytułu odpowiedzialności za produkt

Jeśli tworzysz coś nowego, są szanse, że jest to nieco bardziej ryzykowne niż powielanie czegoś innego. Upewnij się, że jesteś świadomy ryzyka związanego z odpowiedzialnością za produkt i wiesz, jak go uniknąć.

6. 5 ostatnich procesów sądowych, które wytoczono startupom i czego może się z nich nauczyć twoja mała firma

Nie zakładamy firm po to, by kopiować cudze. Ale to nie znaczy, że nie możemy uczyć się na błędach innych startupów. Dowiedzenie się, co robić, jest równie ważne jak to, czego nie robić.

7. 7 porad prawnych dla startupów zwalniających pracowników

Nikt nie rozpoczyna działalności gospodarczej, myśląc o tym, jak to może się nie udać. Ale redukcja zatrudnienia może być faktem, zwłaszcza dla małych firm, które dopiero zaczynają. I są lepsze i gorsze sposoby, aby puścić swój personel.

Wiele pytań dotyczących rozpoczęcia działalności najlepiej pozostawić profesjonalistom – skontaktuj się z doświadczonym prawnikiem handlowym, aby uzyskać odpowiedź na swoje pytanie już dziś.