Bono’s Pit Bar B Q, Wally’s Gyros & Subs, Captain D’s, Sheik The Restaurant i Mr. Dragon Chinese Restaurant to tylko kilka z 40 Jacksonville, Floryda-area zakładów wymienionych w pozwach o dyskryminację przez podwójną amputowaną Wandę Moore i jej kręgarza / adwokata Roberta „The Law Doc” Gibsona.

Pozwy twierdzą, że firmy nie są w zgodzie z Americans with Disabilities Act, zarzucając naruszenia od niezgodnych z przepisami miejsc parkingowych dla niepełnosprawnych i niewłaściwych ramp do brakujących poręczy w łazienkach i blatów, które są zbyt wysokie. Podczas gdy niektórzy właściciele małych firm postrzegają spór sądowy jako coś więcej niż wyłudzenie pieniędzy, dochodzenia wykazały uzasadnione naruszenia ADA w niektórych lokalizacjach.

Gotówka czy zgodność z przepisami?

„Scam, oszustwo, jakkolwiek chcesz to sformułować,” Beach Road Chicken współwłaściciel Ken Ferger powiedział Action News Jax. „Wygląda na to, że poszli do mniejszych operacji, które, och, bardziej prawdopodobne, że się rozliczą”. Action News przyjrzała się bliżej Beach Road i znalazła kilka niezgodnych z ADA rzeczy w restauracji, w tym dozownik ręczników papierowych w damskiej kabinie dla niepełnosprawnych, która była sześć cali wyżej niż wymaga tego ADA. Ferger wprowadza również zmiany na swoim parkingu i rampie w odpowiedzi na pozew Moore’a.

Tytuł III ADA odnosi się do przedsiębiorstw i usługodawców nonprofit, którzy są „obiektami użyteczności publicznej”, takimi jak restauracje, sklepy detaliczne, hotele i kina. Obiekty użyteczności publicznej mają zakaz wykluczania lub segregowania niepełnosprawnych klientów, lub nierównego ich traktowania. Muszą również spełniać określone specyfikacje architektoniczne i projektowe oraz dokonywać rozsądnych modyfikacji w polityce, praktykach i procedurach, aby zapewnić równy dostęp. Nie ma też „klauzuli praw nabytych” dla starych lub małych firm.

Walka z niesprawiedliwością

„Bardzo się cieszę, że wiadomość w końcu pomaga rzucić światło na kwestię dyskryminacji społeczności osób niepełnosprawnych” – powiedział w oświadczeniu adwokat Moore’a, Gibson. „Nasza kancelaria jest poświęcona pełnej walce z niesprawiedliwością dyskryminacji tej chronionej klasy i zachęcam tych, którzy doświadczają problemów z dostępnością do kontaktu z naszym biurem”.

Wygląda na to, że firmy z Jacksonville, które chcą uniknąć gniewu Moore’a mogą zaktualizować swoje obiekty, aby były zgodne z wymaganiami ADA, lub spodziewać się, że zostaną obsłużone.