Według pozwu złożonego w Pensylwanii, piosenka, która stała się tak popularna, że wywołała zabawną reakcję sklepu z gitarami, mogła zostać skradziona. Spadkobiercy Randy’ego Craiga Wolfe’a, alias Randy’ego California, twierdzą, że napisał on kultowy riff otwierający „Stairway to Heaven” Led Zeppelin i domagają się odszkodowania, zysków z piosenki oraz pieniędzy odłożonych na instrumenty muzyczne dla potrzebujących dzieci.

Sprawa trafi do sądu za kilka tygodni, więc oto co musisz wiedzieć o bitwie o jedną z największych piosenek w historii rocka.

1. Złożenie pozwu jest … Interesujące?

Jak zauważył The Hollywood Reporter, kiedy został złożony, ten pozew nie jest taki jak inne. Zawiera czcionkę Led Zeppelin; jest podpisany jakimś symbolem ozdobionym gwiazdami; oraz przypis wskazujący, że „Fundusze uzyskane z korzystnego rozwiązania tego pozwu trafią do Randy Craig Wolfe Trust” i mogą być wykorzystane „na zakup instrumentów muzycznych dla potrzebujących dzieci”. Zawiera również poręczny wykres 17 innych piosenek, które zespół rzekomo zerwał, z których niektóre zakończyły się ugodami lub dodaniem napisów.

2. Oryginalna piosenka jest … Podobna?

Randy California miał 15 lat, kiedy został odkryty przez Jimiego Hendrixa, został członkiem-założycielem Spirit, napisał i zagrał „Taurus”, instrumentalny utwór z pierwszego albumu Spirit. Riff, o którym mowa, pojawia się około 50 sekundy po utworze i możecie sami posłuchać podobieństw:

Należy zaznaczyć, że „Taurus” został wydany dwa lata przed „Stairway to Heaven”, Led Zeppelin otwierali Spirit (i grali ich utwory) na wcześniejszych koncertach, a Jimmy Page przyznał, że album był w jego kolekcji, kiedy on i Robert Plant „siedzieli przy ognisku w odległej chacie w Walii zwanej Bron-Yr-Aur i rzekomo napisali piosenkę 'Stairway to Heaven’.”

3. Picie i narkotyki… mogą być dopuszczalne?

Przygotowując się do procesu, strony spierają się o to, jak wiele z ostrego imprezowania Led Zeppelin trafi do sądu. Ekscentryczny adwokat powodów, Francis Alexander Malofiy, twierdzi, że wszechobecne picie i zażywanie narkotyków jest istotne dla wyjaśnienia, dlaczego Page i Plant nie mogą „dokładnie przypomnieć sobie swoich interakcji (lub ich braku) z Randym Californią.” Zespół tymczasem twierdzi, że narkotyki nie były takie złe, ale biorąc pod uwagę ich wcześniejsze wypowiedzi w tej sprawie, może to nie być najlepsze podejście.

Biorąc pod uwagę treść pozwu i ogrom utworu, nie możemy się doczekać rozpoczęcia procesu.