Niezależnie od sytuacji, w jakiej się znajdujesz, rozwód zmienia życie. Nawet jeśli oczekujesz, że poradzisz sobie ze spokojnym rozstaniem, wyzwania finansowe i emocjonalne mogą sprawić, że rozwód będzie jedną z najtrudniejszych rzeczy, jakie zrobisz w swoim życiu. Z tego powodu, wiele osób nie przygotowuje się odpowiednio przed złożeniem wniosku o rozwód.

Niestety, większość ludzi wskakuje do rozwodu impulsywnie – lub stają w obliczu rozwodu niespodziewanie – bez przygotowania. W tych scenariuszach, ryzyko złego wyniku wzrasta, ponieważ co najmniej jeden z was reaguje z emocjonalnego, nieświadomego miejsca. Zwiększa to prawdopodobieństwo niezgody, konfliktu i bólu, ponieważ „strach” jest liderem.

Reagowanie z bardziej stabilnego, wykształconego miejsca zmniejszy ból na dłuższą metę. A zatem, zanim zdecydujesz się złożyć pozew o rozwód lub odpowiedzieć na pozew rozwodowy złożony przeciwko tobie, upewnij się, że postępujesz zgodnie z poniższymi konkretnymi sugestiami, które pomogą ci stanąć na nogi. Musisz uznać swój strach, ale musisz także słuchać swojego mózgu i podjąć te kroki.

Zacznij od spisania swoich pytań

Podejmowanie działań jest ważne, w rzeczywistości krytyczne, ale zanim ruszysz w jakimkolwiek kierunku, poświęć czas na bycie ze sobą i spisanie największych pytań, jakie masz. Umieść pytania w kategoriach, jeśli to możliwe: prawne, finansowe, emocjonalne / życia, praktyczne. Następnie rozważ swoje pytania i znajdź odpowiedniego specjalistę, który może Ci w nich pomóc. Przyjaciele mogą cię zaprowadzić tylko tak daleko. Profesjonalista musi przyjrzeć się twoim okolicznościom, aby pomóc ci zrozumieć twoje wybory. Profesjonalista będzie miał doświadczenie w tych sprawach. Po co robić to wszystko samemu i wyczerpać się próbując wymyślić koło na nowo?

Zbierz niezbędne dokumenty, aby uzyskać informacje zwrotne

Dokumenty prawne i finansowe dotyczące Twojego życia małżeńskiego są niezbędne przy rozwodzie. Podczas procesu, Twój prawnik i doradca finansowy będzie musiał zobaczyć różne dokumenty, aby dać Ci konkretne informacje zwrotne na temat tego, co najlepsze i najgorsze scenariusze są. Wczesne uporządkowanie dokumentacji, w tym tak istotnych plików jak wyciągi z kont inwestycyjnych i emerytalnych, zeznania podatkowe i odcinki wypłat partnera, pomoże doradcom zrozumieć historię finansową i pomoże opracować najlepszą strategię dotyczącą tego, o co będziesz negocjować i z czego żyć.

Przeczytaj Czy myślisz o rozwodzie? Ważne kroki, by się przygotować

Skonsultuj się z właściwymi specjalistami

Przyjrzyj się swojej liście pytań i zacznij konsultować się z odpowiednimi specjalistami. Terapeuci mogą pomóc Ci szczególnie w emocjonalnej podróży, przez którą przechodzisz i zaoferować wskazówki, jak dbać o siebie w tym czasie. Stosunkowo nowy rodzaj doradcy rozwodowego „trener rozwodu” jest generalistą, który daje przegląd i strukturę tego, czego się spodziewać. Pomogą one z niektórych pytań i pomóc zidentyfikować jasne kroki, aby podjąć we właściwym kierunku. Trenerzy rozwodowi są również przeszkoleni w zakresie wspierania klienta w jego wyzwaniach emocjonalnych w obliczu tego przejścia. Dobrze zaopatrzeni i połączeni, mogą zapewnić Państwu skierowania do innych doświadczonych ekspertów, takich jak prawnik, terapeuta lub doradca finansowy, który specjalizuje się w rozwodach.

Wsparcie prawne

Nawet jeśli się nad tym zastanawiasz lub twój małżonek mówi ci: „Zróbmy to sami!”, ważne jest, abyś jako kobieta uzyskała informacje zwrotne na temat swojej sytuacji prawnej. Oznacza to konsultacje z prawnikiem na własną rękę.

Powinnaś poszukać tradycyjnego, licencjonowanego adwokata rozwodowego na to spotkanie i dążyć do tego, aby dowiedzieć się, jakie są Twoje prawa. Dodatkowo, należy również dowiedzieć się, co jesteś uprawniony do i co może być potencjalne problemy do rozwiązania. Musisz usłyszeć, co prawo stanowe mówi o Twoich okolicznościach (a nie polegać na tym, co mówi Ci współmałżonek). Prawdopodobnie będziesz mieć pytania dotyczące alimentów na dzieci, alimentów na małżonków, tymczasowych ustaleń dotyczących życia, tego, kto ustala opiekę nad dzieckiem, kto zostanie lub wyprowadzi się, a także tego, jak zachowywać się podczas procesu prawnego. Podobnie jak trener rozwodowy lub doradca finansowy (poniżej), prawnik jest tą osobą, która rozmawia z Tobą poufnie i doradza Ci konkretnie. Dobry prawnik specjalizuje się w prawie rodzinnym lub rozwodowym, jest doświadczony, współczujący i sprawia, że czujesz się wysłuchany.

Zobacz ten link, aby dowiedzieć się, jakie pytania zadać adwokatowi rozwodowemu i jak przygotować się do tego spotkania.

Skonsultuj się z osobą, która mądrze gospodaruje pieniędzmi

Najczęściej jest to doradca finansowy, ale może Twoja siostra jest księgową i może pomóc Ci ustalić, które wybory finansowe będą dla Ciebie najmądrzejsze w dłuższej perspektywie? Uzyskanie dobrej opinii finansowej nie jest zadaniem prawnika rozwodowego, choć Twój prawnik będzie miał perspektywę prawną. Doradca finansowy pomoże Ci uzyskać jasny obraz finansowy i zaoszczędzić Ci potencjalnych pułapek. Jednym z celów procedury rozwodowej jest sprawiedliwy podział wszystkich długów i majątku małżeńskiego. Dla Ciebie, aby uzyskać sprawiedliwy udział podczas rozliczenia finansowego rozwodu, ważne jest, aby uzyskać wskazówki dotyczące oceny swoich finansów przed i zrobić projekcje na przyszłość jako niezależna kobieta. Dowiedzenie się, co posiadasz i co jesteś winna jako małżeństwo