W świadomości wielu osób rozwód i procesy sądowe są nierozłączne jak dym i ogień. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu tak właśnie było. Na szczęście obecnie istnieją inne opcje, a mianowicie rozwód polubowny, gdzie pary małżeńskie nie muszą toczyć ze sobą wojny w sądzie.

Po przyjęciu prawa rozwodowego bez winy w 1970 roku, wskaźnik rozwodów gwałtownie wzrósł. Raport z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Wirginii w 2019 roku wykazał, że w latach 60. na 1000 zamężnych kobiet przypadały około 3 rozwody. W latach 70. liczba ta wzrosła do 4,5, a 5,5 w latach 80.

Wyniki te sugerują, że rozwód był coraz częściej postrzegany jako realna opcja dla kobiet; czuły się one bardziej uprawnione, zarabiały więcej pieniędzy i czuły, że mają więcej możliwości wyboru.  W tym ostatnim scenariuszu, rozwody te mogą być bezsporne lub polubowne.

Co to jest rozwód polubowny?

Rozwód polubowny nie polega na byciu najlepszymi przyjaciółmi ze swoim (wkrótce przyszłym) byłym i lubieniu się nawzajem. Nie rozważałabyś rozwodu w pierwszej kolejności, gdyby Twój związek był pełen miłości.

W kontekście zakończenia małżeństwa, „polubowny” oznacza „cywilizowany”. Chodzi o rozwiązywanie sporów w pielęgnującym i produktywnym środowisku.

Pokojowy rozwód nie jest wcale taki trudny do osiągnięcia, jeśli obie strony są gotowe do podjęcia wysiłku. Prawdopodobnie słyszałeś o Świadomym Odłączeniu, na przykład, lub mediacji rozwodowej, lub Pro Se (DIY) rozwodów. Aby dowiedzieć się, czy któryś z tych alternatywnych procesów jest dla ciebie odpowiedni, rozważ sześć kluczowych kroków, które zapewnią gładki i polubowny przebieg procesu – i nie zapomnij zadać sobie pytania: czy ty i twój małżonek jesteście do nich zdolni?

1. Miej otwarty umysł na negocjacje

Szczerość i otwartość są podstawą udanych negocjacji. Jeśli jedna ze stron zacznie ukrywać cenne informacje, majątek, dochody itp. to nic z tego nie będzie. Uzgodnijcie od samego początku, że będziecie mówić prawdę o wszystkich aspektach Waszego rozwodu. W przeciwnym razie wszystkie wasze wysiłki będą bezcelowe.

Uwaga SAS dla kobiet: Jedną rzeczą jest powiedzieć, że oboje będziecie szczerzy, inną jest wiedzieć, że oboje będziecie. Jeśli twój współmałżonek ma na swoim koncie oszustwa, zdrady lub ukrywanie przed tobą różnych rzeczy, zdecyduj się na bardziej tradycyjne podejście do rozwodu. Zatrudnij prawnika, który jest dobrym negocjatorem w twoim imieniu.

Naturalnie, w każdym rozwodzie żadne z was nie otrzyma dokładnie tego, czego pragnie. Nie oczekuj, że współmałżonek zgodzi się na wszystko, co zaproponujesz, tylko dlatego, że uważasz to za rozsądne. Czasami jego punkt widzenia może się różnić od Twojego i będziesz musiał to zaakceptować.

Podczas negocjacji najważniejsze jest, aby skupić się na kluczowych punktach, które najbardziej interesują was oboje. Ile pieniędzy potrzebowalibyście, aby odpowiednio zaspokoić swoje potrzeby po rozwodzie? Czy Twój współmałżonek (lub Ty) mógłbyś pozwolić sobie na płacenie alimentów i alimentów na dzieci? Ty i Twój partner musicie dokładnie przeanalizować wszystkie szczegóły i podjąć wspólną decyzję. Na tym właśnie polegają pokojowe negocjacje, prawda?

2. Skup się na pożądanym wyniku.

Czy pamiętasz, dlaczego w ogóle wyszłaś za mąż? Byliście zakochani i pełni nadziei, że będziecie szli ramię w ramię przez życie, dopóki śmierć was nie rozłączy. Niestety, nie wszyscy z nas mogą osiągnąć ten odległy cel.

Od tego czasu nic się nie zmieniło, z wyjątkiem tego, że twoje cele są teraz inne. Czy już określiłeś, czego tak naprawdę chcesz od tego rozwodu? Jeśli nie, to najwyższy czas, aby zacząć to ustalać. Ale jeśli wiesz, dokąd zmierzasz, nie pozwól, aby negatywne emocje sprowadziły cię na manowce.

W polubownym rozwodzie chodzi przede wszystkim o nastawienie. Zmniejsz napięcie do minimum i skup się na swoim celu.

Poświęć czas na zastanowienie się nad swoim życiem po rozwodzie. Czy widzisz w nim swojego byłego? Po polubownym rozwodzie wiele par pozostaje przyjaciółmi, a nawet czasami spędza czas ze swoimi dziećmi jako jednostka rodzinna. Musisz zgodzić się, że taki scenariusz jest przyjemniejszy niż niekończące się walki o różne rzeczy.

Działaj w oparciu o to, co jest dla Ciebie najważniejsze i ignoruj wszystko inne. Pracuj przez wszelkie spory pokojowo i upewnij się, że komunikacja jest pozytywna.

3. Traktujcie siebie nawzajem z szacunkiem.

Bezsporny rozwód jest możliwy tylko przy wzajemnym szacunku i uprzejmości. Zarówno ty, jak i twój małżonek jesteście dorośli i możecie zachowywać się odpowiednio. Nie jest to tak trudne, jak można by się spodziewać.

Należy zacząć od pozytywnego nastawienia i zachować spokój. Ponadto uważnie słuchaj współmałżonka i rozważaj jego propozycje. Nie pozwól, by emocje wzięły nad tobą górę.

Zawsze, gdy masz ochotę wpaść w gniew, weź głęboki oddech i wstrzymaj się, zanim coś powiesz lub zrobisz. Zastanów się nad konsekwencjami w dłuższej perspektywie – czy twoje obecne działanie w jakikolwiek sposób poprawi sytuację? Jeśli nie, zrezygnuj z tego. Ani ty, ani twój współmałżonek nie wygracie, jeśli zamiast rozwiązywać spory, będziecie się nawzajem obrażać.

Zachowuj się w sposób cywilizowany. Nie obmawiaj partnera przy dzieciach i krewnych. A zwłaszcza nie plotkuj o nim w mediach społecznościowych. Będziesz tylko bawić się z opinią publiczną i otrzymasz jeszcze więcej negatywnych uczuć z powrotem. Takie działanie